Mgr. Marek Nýč

starosta obce Budčeves, policista

Mgr. Marek Nýč

Marek Nýč se narodil v Jičíně, v raném dětství se s rodiči přestěhoval do Prahy, kde navštěvoval postupně ZŠ, osmileté gymnázium a následně Vysokou školu ekonomickou. Ani studium v Praze mu nezpřetrhalo vazby s rodnou vsí a krajem, kdy veškerý volný čas trávil ve své mateřské Budčevsi na Kopidlnsku. Po předčasném ukončení studia na VŠE nastoupil do práce. V roce 2010 vstoupil do služebního poměru k Policii České republiky v Praze. Poté se přestěhoval zpátky do Budčevsi, hlavně proto, aby se věnoval svým prarodičům, kteří tehdy potřebovali a stále potřebují pomoc blízkých, aby mohli prožívat zasloužené a klidné stáří. Jelikož projevoval zájem o dění v Budčevsi, zúčastnil se zde komunálních voleb v roce 2014. Hned napoprvé se mu podařilo hned napoprvé uspět a zasedl v zastupitelstvu obce, kde postupně získával zkušenosti a přehled o tom, co daná práce obnáší. V průběhu služebního poměru v Praze vystudoval vysokoškolský titul Mgr. na Policejní akademii v Praze v oboru Policejní management a kriminalistika. Po osmi letech odsloužených v Praze požádal o přeřazení a byl v rámci služebního poměru přesunut na Obvodní oddělení Policie Kopidlno v okrese Jičín, kde pomáhá a chrání doteď. Změnou v jeho životě byl rok 2018, kdy, už jako zkušenější, šel do komunálních voleb s ambicemi na místo nejvyšší. Volby následně drtivě vyhrál - svůj hlas mu dalo 85 % volících občanů, což znamenalo posun na pozici starosty obce. Na hodnocení svého působení v této roli prý zatím uběhlo málo času, v mnoha ohledech mu ale připomíná jeho hlavní pracovní poměr. I zde se snaží pomáhat lidem a zlepšovat prostředí, ve kterém žijí.

Svůj volný čas již odmala trávil návštěvami několika různých sportovních kroužků. V dospělosti začal soutěžně hrát fotbal v nedalekém Křinci, kde se v roce 2014 ujmul pozice trenéra mužstva žáků. Se svými svěřenci vyhrál okresní soutěž a následně odehrál kvalitní sezóny v krajské soutěži. Mezi jeho další záliby a koníčky patří cyklistika, florbal, volejbal, grilování a posezení s přáteli. Z cizích jazyků se domluví anglicky a francouzsky. Jeho celoživotní motto? „Nikdy nedosáhneš svého cíle, když budeš zastavovat a házet kameny po každém psu který štěká.“ — Winston Churchill

Práce pro lidi je to, co mne baví a naplňuje. Svoji práci jak u policie, tak na obecním úřadě se snažím vést v podobném duchu, tedy aby spoluobčané věděli, že za mnou mohou kdykoliv přijít a nebo zavolat (důkazem jest nedávný telefonát občanky obce v důchodovém věku, v neděli v 21:30 hod., kdy si zrovna vzpomněla, co mi chtěla, a hned na úvod prohlásila: „Marečku, vím, že ty se na mne zlobit nebudeš."). Snažím se pro lidi v okolí vytvářet zábavu a nebo je v podobných aktivitách podporovat (sponzorsky podporuji plesy a akce pro děti v okolí). Život není jen o práci, proto chci, aby lidé měli kam jít do přírody, kam vyrazit za kulturou (vloni obecní úřad vypravil autobus na prohlídku Karlštejna a Průhonického parku, v létě bylo rozloučení s prázdninami za účasti dechovky a dvou kapel a v prosinci jsme byli v mladoboleslavském divadle). V případě úspěchu (vím, šance není velká, ale žádný boj není prohraný) by i moje odměna za výkon funkce krajského zastupitele směřovala na transparentní účet, ze kterého by byly sponzorovány akce pro mládež a důchodce. Mám politiku v genech, mým ne tak vzdáleným příbuzným byl nedaleko narozený Bohumír Bradáč, jeden z nejvlivnějších prvorepublikových politiků.