fbpx

Průmysl a jeho vliv na kvalitu života v kraji – Soňa Klímová

Bydlím a žiju v Kvasinách. Díky tomu mám možnost již několik let přemýšlet o vlivu průmyslu na náš život a diskutovat o této problematice s lidmi. Rozvoj automobilového průmyslu v našem regionu přinesl lidem peníze, blahobyt. Přináší ale i řadu negativ, třeba odliv zaměstnanců z malých a středních firem za velkými výplatami do automobilky. Menší firmy a živnostníci pak nemají lidi a mnohdy končí.

Pak je tu vliv na životní prostředí. Obrovské plochy zemědělské půdy se zastavují halami a kolem nich vznikají rozsáhlé asfaltové plochy. Tím klesá schopnost krajiny pojmout srážky, které odtékají bez užitku trubkami pryč. Krajina na straně jedné vysychá, na straně druhé se i po krátkém deštíku zdvihne hladina vody v řece. Také silnice nebyly připravené na tak vysoký nárůst nákladní a osobní dopravy. Lidé stojí při střídání směn v kolonách, jsou vystresovaní, množí se řidičské chyby a dopravní nehody. Proč tedy zaměstnanci nevyužijí více vlaky? Jako bonus totiž mají nárok na zapůjčení auta zdarma. Při počtu 8ooo zaměstnanců jen ve Škoda Auto jde o významný nárůst aut na silnicích.

Co se může stát, až půjde zájem o nová auta dolů? Zbydou nám tady opuštěné haly. Propuštění lidé se nebudou moci vrátit do svých původních zaměstnání, která bez dostupné pracovní síly zanikla. Na příkladu průmyslové zóny Kvasiny – Solnice je vidět, jak zásadní je promyšlenost průmyslového rozvoje. Není možné řešit problémy za pochodu, nesystematicky a leckdy i zbytečně draho. V zastupitelstvu kraje budu usilovat o koncepční řešení dalšího průmyslového rozvoje, aby byl opravdu dobrým počinem pro kraj, lidi a jejich potřeby.

No comments
Leave Your Comment

No comments