fbpx

Spolu pro podporu občanských aktivit – Karin Richterová

Je třeba podpořit lidi, kterým záleží na místě, v němž žijí, studují či pracují. Zdá se vám to zbytečné? Vždyť na vlastním domově záleží všem. Je tomu skutečně tak? Moje zkušenosti jsou jiné.

Nejen kvůli „dobrovolným“ pracovním sobotám v době před rokem 1989 má několik generací negativní vztah k dobrovolnickým aktivitám. To se naštěstí postupně mění. Dnešní mladá generace již těmito vzpomínkami zatížena není a začíná se aktivně zapojovat. Nechce jen sedět v hospodě nebo u televize a na všechno nadávat. Nejedná se ale jen o mladé. Do života v místě se zapojují i školy, spolky, různá formální a neformální sdružení či jednotlivci. Těmto lidem záleží na tom, jak vypadá místo, kde žijí, studují či pracují.

Kraj by je v tom měl podporovat. A to nejen morálně, ale i finančně. Mnohonásobně se mu to vrátí. Díky spolupráci s veřejnou správou mohou být aktivní občanské iniciativy dobrými partnery v místech, kde působí. Mají úžasný potenciál a podpora může přinést mnoho pozitivního i pro rozvoj kraje, a to nejen v těchto oblastech:

  • Práce a nápady dobrovolníků vyjdou často podstatně levněji, než zaplatit firmu a nechat udělat vše „na klíč“.
  • Péče o místo a podíl na jeho rozvoji posiluje pozitivní vztah mezi lidmi  i k místu.
  • Pomáhá lidem své místo lépe poznat, a tím posilovat zdravý patriotismus a cítit se zde doma.
  • Aktivní lidé se stávají zodpovědnými partnery pro vedení obce při péči o místo.

Kraj má být dobré místo pro život a lidé by měli mít možnost zapojit se (nejen v době voleb) do péče o něj, aby náš kraj takovým místem byl!

No comments
Leave Your Comment

No comments